Jerzy Ofierski, jako sołtys Kierdziołek ze wsi  Chlapkowice.
Jerzy Ofierski, jako sołtys Kierdziołek ze wsi Chlapkowice.
Marek Różycki jr Marek Różycki jr
7691
BLOG

Jerzy Ofierski - słynny sołtys Kierdziołek

Marek Różycki jr Marek Różycki jr Kultura Obserwuj notkę 11

W Dniu Sołtysa -- przypomnijmy jakże barwną sylwetkę Jerzego Ofierskiego, aktora, pisarza i dziennikarza, twórcę słynnej postaci sołtysa Kierdziołka z Chlapkowic z "Podwieczorku przy mikrofonie". Zmarł 24 listopada 2007 roku w Warszawie w wieku 81 lat. Jak wówczas poinformowała córka artysty, Małgorzata, Ofierski od dłuższego czasu ciężko chorował, ale do końca pisał i tworzył. Jeszcze wiosną występował na scenie.

Ofierskiego uhonorowano w latach 90. mianem "honorowego sołtysa III RP". Przez kilkadziesiąt lat bawił publiczność w Polsce i na świecie, wcielając się w postać niezapomnianego sołtysa Kierdziołka z Chlapkowic -- wiejskiego filozofa i komentatora bieżących wydarzeń, zaczynającego swoje monologi od sformułowania: "Cie choroba!"...

Stworzona przez Jerzego Ofierskiego postać sołtysa Kierdziołka  kierowała się w swych monologach słynnym "chłopskim rozumem", co tak tłumaczy Wielki Słownik Języka Polskiego: "zdolność zdroworozsądkowego myślenia, wynikająca z doświadczenia życiowego i intuicji, a nie z posiadanej wiedzy". (Sic!)  Skądinąd wiemy, nie tylko przecież z lektury klasyków, że doświadczenie - to suma błędów, (może być - i grzechów),  jakie popełniliśmy w życiu... Intuicja zaś - często zawodzi w głupoty powodzi... Najważniejszym przesłaniem Kierdziołka była - moim skromnym zdaniem - refleksja, że ŚMIECH POZBAWIA MAJESTATU... (a resztę każdy może już sobie sam dopowiedzieć...).

-- Wciąż bardzo się cieszę z nadania mi tytułu "honorowego sołtysa". To nie jest żadne urzędowe miano, ale przypomina mi o mojej estradowej przeszłości. Z sołtysem Kierdziołkiem jestem przecież mocno związany już ponad 50 lat -- powiedział Ofierski w styczniu 2006, gdy świętował 80. urodziny.

W 1997 roku Jerzy Ofierski uznany został za honorowego obywatela Ostrowa Wielkopolskiego -- miejscowości, w której się urodził; był również honorowym obywatelem Syracuse USA i... licznych wsi w Polsce. Blisko 60. lat działał na polskiej estradzie, w teatrach rewiowych, radiu (m.in. popularny "Podwieczorek przy mikrofonie") i telewizji. Był związany najpierw z Teatrem Satyryków w Poznaniu, później z teatrami stołecznymi: "Komedia", "Buffo", "Syrena".

W 1939 roku wysiedlony przez Niemców do Generalnej Guberni; w czasie okupacji walczył w partyzanckich oddziałach narodowych i Batalionach Chłopskich.

W 1946 r. debiutował w prasie jako satyryk. Jest autorem licznych tekstów, wykonywanych przez aktorów polskiej estrady. Wielokrotnie występował gościnnie za granicą; w USA brał udział w ponad 1000 koncertach.

Ofierski podkreślał, że - pomimo kłopotów ze zdrowiem, które dotknęły go kilka lat temu - wolałby występować więcej. "Jestem zapraszany ciągle na spotkania, różne festyny - to mnie cieszy. Wiem jednak, że należy znać swoje miejsce w szeregu...  Ale pamięć o mojej pracy zawodowej i o mnie niezmiennie mnie wzrusza" -- powiedział PAP na początku 2006 r.

Jerzy Ofierski był również autorem dziesięciu powieści m.in.: trzytomowej sagi chłopskiej "W imię ojca", powieści i scenariusza filmowego: "Nie było słońca tej wiosny".

----------------------------------------------------------------------------------

Jak już wspomniałem, Jerzy Ofierski urodził się 11 stycznia 1926  w Ostrowie Wielkopolskim [miałby dzisiaj 90. lat]  w rodzinie kupieckiej, silnie związanej rodzinnymi korzeniami ze środowiskiem chłopskim ojca. Pradziadek był chłopem pańszczyźnianym, uczestnikiem powstania styczniowego, dziadek wyemigrował do Ameryki, gdzie pracował jako górnik w kopalniach Pensylwanii. W 1919 wrócił do Polski. W 1939 wysiedlony wraz z rodzicami przez Niemców do Generalnego Gubernatorstwa.

W czasie II wojny światowej walczył w oddziale NSZ Wacława Piotrowskiego „Cichego” na Lubelszczyźnie. w lipcu 1944 wraz z bronią przeszedł do Oddziału Specjalnego BCh pod dowództwem Wacława Adamczyka „Ostera” we wsi Wandalin powiatu kraśnickiego.  W 1946 zadebiutował w prasie jako satyryk, a 1 października 1949 jako aktor w teatrze. Twórca postaci sołtysa Kierdziołka z Chlapkowic – wiejskiego filozofa i komentatora bieżących wydarzeń, zaczynającego swoje monologi od słynnego sformułowania „Cie choroba!”.

Honorowy sołtys III RP. Szczególną popularność zdobył jako wykonawca monologów w "Podwieczorku przy Mikrofonie", gdzie występował obok takich gwiazd, jak: Hanka Bielicka, Kazimierz Brusikiewicz, Adolf Dymsza czy Ludwik Sempoliński i wielu, wielu innych znakomitości polskiej sceny, estrady i kabaretu. 

Sołtys Kierdziołek gościł w telewizji i radiu, a także na scenach polonijnych całego świata. Występował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii, Francji, Belgii, Niemczech, Izraelu i Australii. W Australii wystąpił m.in. w największej sali koncertowej Sydney Opera House. W Stanach Zjednoczonych wystąpił ponad tysiąc razy...!  W 1972 w plebiscycie polonijnej publiczności uznany został za najpopularniejszego polskiego aktora w USA.

Przez blisko 60 lat działał na polskiej estradzie. Występował w Teatrze Satyryków w Poznaniu oraz w warszawskich teatrach: Syrena, Komedia, Buffo i w Estradzie Na Skarpie. Prowadził - cieszący się dużą popularnością - kabaret „U Kierdziołka” w Domu Chłopa w Warszawie. Dopowiem: w dawnym Domu Chłopa -- hotelu zbudowanym ze składek rolników, w którym obecnie 'chłopa-rolnika nie uświadczysz'...

--------------------------------------------------------------------------------------------

Pisząc notkę korzystałem ze wspomnień: IRENY GAN -- przez 42 lata dyrektora najpierw Artosu, a następnie Estrady Wielkiej Kielecczyzny.

Marek Różycki jr.

Zobacz galerię zdjęć:

Jerzy Ofierski - słynny sołtys Kierdziołek ze wsi Chlapkowice
Jerzy Ofierski - słynny sołtys Kierdziołek ze wsi Chlapkowice

Życie duże i małe         

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura